poniedziałek, 6 stycznia 2014

Właściwości lecznicze czarnuszki i oleju

Czarnuszka sienna znana jest pod łacińską nazwą Nigella Sativa. Jest to roślina o cennych walorach leczniczych. O jej walorach możemy wiele się dowiedzieć od mieszkańców Egiptu. To oni zwykli mawiać, że roślina jest w stanie wyleczyć wszystko oprócz śmierci. Legendy wspominają, że jednym z pierwszych entuzjastów czarnuszki był sam faraon Tutenchamon.

Czarnuszka siewna to roślina osiągająca nawet do 50 centymetrów wysokości. Pochodzi z Azji Mniejszej i Krajów Południowo –Wschodniej Europy.  Jest także uprawiana w Polsce, a niekiedy można spotkać jej dziczejące okazy. Roślina ma białe kwiaty z błękitnym unerwieniem.

Najpopularniejszy jest olej wyprodukowany z czarnuszki. To on posiada szerokie zastosowanie w przypadku wielu dolegliwości. O jego szerokim zastosowaniu przesądza przede wszystkim skład. Tu na szczególną uwagę zasługują nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i linolenowy. Ludzki organizm wykorzystuje je do regulowania swojej pracy. Naukowcy zwracają także uwagę na działanie bakteriobójcze i antybakteryjne olejku. Ponadto wpływa on na samopoczucie, dzięki czemu olej może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Olej bogaty jest w wiele witamin i składników mineralnych, które skutecznie wpływają na wygląd naszej skóry. Jego stosowanie poprawia stan włosów, skóry i paznokci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz