niedziela, 17 lutego 2013

Borówka czernica

 
 
Borówka czernica popularnie jest zwana borówką czarną. Jest to roślina wieloletnia, także pochodząca z rodziny wrzosowatych. Jest bardzo szeroko rozprzestrzeniona na terenie Azji, Europy, Ameryki Północnej, a także na obszarach umiarkowanych i arktycznych. W Polsce można ją spotkać zarówno na nizinach jak i w górach, jest bardzo pospolita.

Owoce borówki czarnej wykorzystywane są do barwienia win.  Jadalne i bardzo smaczne. Wyrabiane są także z nich konfitury i dżemy. Jest to także roślina lecznicza. Surowcem stosowanym w medycynie jest oczywiście owoc. Zawiera wiele cennych substancji oraz  witaminę B1 i C.
Warto dodać, że spożywanie świeżych jagód borówki wzmacnia wzrok, poprawia ostrość widzenia zwłaszcza po zmroku. Stwierdzono także, że jagody zabezpieczają przed pylicą.

Ponadto owoce można stosować na zaburzenia przewodu pokarmowego takie jak: nieżyt żołądka i jelit, biegunki bakteryjne czy owrzodzenia okrężnicy. Świeże owoce mają także działanie przeciwrobacze, tak więc mogą być wykorzystane w walce z glistami i owsikami. Można także stosować preparaty z borówki zewnętrznie jako środek odkażający.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz